Matura rozszerzona z biologii – koszmar maturzystów?

Ogromne wyzwanie

Matura biologia to jeden z najcięższych egzaminów dojrzałości. Średni wynik z niej utrzymuje się od lat na poziomie około 30% w skali całej Polski. Nasuwa się od razu pytanie – co jest tego powodem? Maturzystę zdającego egzamin z biologii czeka przede wszystkim niewyobrażalna ilość wiedzy do przyswojenia, wraz z najmniejszymi szczegółami. Informacje te dotyczącą wielu dziedzin: genetyki, zwierząt, roślin, ekologii i nie tylko. Jednak samo nauczenie się całego materiału nie wystarczy. Głównym problem zdających są zadania, które bywają bardzo skomplikowane oraz często wymagające logicznego myślenia i łączenia faktów. Nawet najmniejsza niedokładność w odpowiedzi sprawia, iż staje się ona niezgodna z kluczem, co skutkuje ilością punktów równą zeru. Mimo wszystko, co roku tysiące maturzystów przystępuje do matury z biologii, gdyż zdana dobrze zapewnia ambitną przyszłość.

Wysoki wynik kluczem do kariery

Uzyskanie wysokiego wyniki z matury biologicznej otwiera drogę na prestiżowe kierunki studiów tak jak chociażby medycyna, farmacja, czy też biotechnologia. Zarobki w tych branżach są naprawdę wysokie, a znalezienie pracy jest niemal pewne. Wszystkie te korzyści jednak wiążą się z ogromną pracą, jaką maturzysta musi włożyć w przygotowania. Najlepszym sposobem na uzyskanie wiedzy teoretycznej jak i praktycznej w rozwiązywaniu zadań są podręczniki oraz repetytori a. Ogromna ilość zadań zawarta w nich umożliwia maturzyście oswojenie się z tego typu sposobem sprawdzania wiedzy oraz zwiększa szansę na zdobycie lepszego wyniku z matury. Dlaczego by więc nie skorzystać?

Przykładowe pomoce maturalne

  • Marek Guzik, Ewa Jastrzębska, Ryszard Kozik, Renata Matuszewska, Ewa Pyłka-Gutowska, Władysław Zamachowski “Biologia na czasie 1” – pierwsza część serii podręczników przygotowujących do matury rozszerzonej z biologii. Książka ta ułatwia przyswajanie wiedzy dzięki informacjom podanym w przystępny sposób, umożliwiając wygodną i przyjemną naukę.
  • Andrzej Błauż, Bożena Gąsińska, Agnieszka Grzelak, Lilianna Hoppe, Błażej Rychlik, Anna Sternicka, Marek Szumacher, Mariusz Żuberek “Biologia. Zdasz.To Repetytorium Matura” – książka typu “wszystko w jednym”. Znajdziemy w niej wiedzę teoretyczną, schematy, wykresy jak i dużą ilość zadań maturalnych, które z pewnością pomogą w edukacji.
  • Anna Tyc, Beata Jakubik, Kamil Kulpiński, Laura Betleja, Monika Zaleska-Szczygieł, Robert Kościelniak, Tomasz Falkowski “Matura. Biologia. Vademecum 2020. Zakres rozszerzony” – jeden z najlepszych podręczników wydanych przez Operon. Repetytorium to w sposób uporządkowany przedstawia wszystkie treści potrzebne do matury wraz z zadaniami.

Nic nie jest niemożliwe


Sukces gwarantuje przede wszystkim ciężka praca. Matura z biologii jest wyzwaniem, jednak, jak każde, może zostać przezwyciężone. Dzięki pomocom maturalnym, staje się to o wiele prostsze!

School obwarz autorstwa freepik - www.freepik.com