Matura rozszerzona z biologii

Kto zdaję maturę z biologii?

Biologia, jak wiadomo nie jest obowiązkowym przedmiotem na maturze. Można ją zdawać tylko na poziomie rozszerzonym. Zakres materiału jest bardzo duży i obejmuję m. in. zagadnienia związane z fizjologią człowieka, patofizjologią, anatomią człowieka,  zagadnienia z genetyki i badań genetycznych, naukę przyrodniczą o funkcjonowaniu roślin i oczywiście roli zwierząt w świecie. Trzeba również znać wszystkie reakcję jakie mogą zachodzić w danym organizmie czy ekosystemie.

Ale kto chce zdawać maturę rozszerzoną z biologii? Na pewno osoby zainteresowane studiami na wydziałach medycznych, mogą to być przyszli fizjoterapeuci, lekarze, pielęgniarki czy dietetycy. Inny wydział to na pewno wydział przyrodniczy. Matura z biologii może też być ważna na politechnikach np. jeśli ktoś wybiera się na inżynierię środowiska.

Dobrze zdana matura biologia jest z pewnością przepustką do studiowania na wybranej uczelni, ale też ułatwia naukę na wybranym kierunku, ponieważ przyszły student już posiada podstawową wiedzę.

Jak się dobrze przygotować?

Na to pytanie jest tylko jedna dobra odpowiedz, trzeba znaleźć odpowiednie podręczniki i pomoce maturalne i mocno przyłożyć do nauki. Jest kilka opcji do wyboru. Oto kilka z nich:

  • vademecum i arkusze maturalne, wyd.Nowej Ery
  • vademecum maturalne, wyd. OPERON
  • zbiór zadań maturalnych, tom 1,2,3,4 wyd. BIOMEDICA
  • repetytorium matura, wyd. WSiP
  • zbiór zadań z odpowiedziami, Dariusz Witowski, Jan Sylwester Witowski.

Trzeba dobrać do siebie, taką książkę, której treści łatwo jest przyswoić. W szkołach często używane są podręczniki z Nowej Ery w wersji rozszerzonej, w 3 częściach. Materiał ma uzupełniać Vademecum biologia, której autorkami są Jolanta Holeczek, Barbara Januszewska-Hasiec, Joanna Kobyłecka, Joanna Stawarz, Renata Stencel.

Książki są “odświeżane” co jakiś czas i pojawiają się nowe wydania. 

Chociaż nauka wymaga dużo czasu i poświęcenia, najlepszą motywacją jest cel jaki chce się osiągnąć- wymarzone studia.

Dlaczego biologia jest tak ważna?

Biologia to nauka o otaczającym nas świecie. Pomaga zrozumieć podstawowe procesy jakie zachodzą w przyrodzie czy w organizmie. Podstawy, takie jak podział na królestwa czy gatunki, oraz pokazuję różne ciekawe zjawiska. Jeśli przyjrzymy się bliżej, okaże się że biologia jest czymś niesamowicie interesującym. Wtedy okaże się że, nauka jest przyjemnością i daję dużo radości, a późniejsza praca zawodowa stanie się pasją. Mamy nadzieję że, tak się stanie. A maturzystą życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym. 

School obraz autorstwa freepik - www.freepik.com